Akademia Animacji Antydyskryminacyjnej

dsc_0585001.jpg

Zakończyliśmy proces rekrutacji do Akademii Animacji Antydyskryminacyjnej!

Zgłosiło się blisko 120 osób. Odezwaliśmy się do wybranych i daliśmy znać tym, którym tym razem się nie udało. Postawiliśmy na aktywne osoby z mniejszych miejscowości. Wybór nie był łatwy, zaangażowane były osoby prowadzące warsztaty jak też posiadające doświadczenie uczestnictwa w poprzedniej edycji. Dziękujemy za nadesłane zgłoszenia i cierpliwość. Do zobaczenia w Żywcu!


Fundacja Klamra zaprasza do udziału w Akademii Animacji Antydyskryminacyjnej – 10-dniowym cyklu szkoleniowym łączącym warsztat antydyskryminacyjny oraz warsztaty animacji społecznej: street-art/graffiti w działaniach społecznych, warsztaty dramowe i happeningi, elementy dziennikarstwa i fotografii, w tym praktyczne działania z lokalną społecznością Żywca.

Warsztaty poprowadzą doświadczone trenerki i trenerzy związane/i z Fundacją Klamra, Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA, Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacją Autonomia (m.in. Małgorzata Borowska, Aleksandra Chodasz, Dariusz Paczkowski, Tomasz Piątek, Agata Teutsch, Małgorzata Winiarek-Kołucka).

Projekt przewiduje także wsparcie wybranych osób, które po zakończeniu Akademii będą chciały rozwijać swoje działania lokalne, i będą mogły uzyskać wsparcie eksperta/ekspertki tutora/tutorki w wdrażaniu zdobytych podczas warsztatów umiejętności, w działania w swojej społeczności.

Kiedy, gdzie, jak:

 • Warsztaty odbędą się w dniach 8–17 sierpnia w Żywcu (woj. śląskie), obowiązuje udział w całości programu, uczestnictwo jest bezpłatne, organizatorzy pokrywają koszty wyżywienia i zakwaterowania w pokojach 2–3 osobowych oraz na podstawie indywidualnych ustaleń – dodatkowe koszty uczestnictwa osób ze specjalnymi potrzebami (np. ze względu na stopień sprawności, dietę czy opiekę nad osobą zależną), w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach także koszty dojazdu na warsztaty.
 • Zwracamy uwagę, że ze względu na bogaty program warsztaty będą miały intensywny charakter – poza pierwszym i ostatnim dniem, warsztaty będą trwały 9,5 godzin dziennie plus przerwy.
 • Uczestniczki i uczestnicy będą pracować w podziale na dwie grupy tematyczne: w grupie streetartowej oraz w grupie dramowo-happeningowej (wybór na etapie ankiety zgłoszeniowej).
 • Akademia rozpocznie się w piątek 8 sierpnia o godz. 13 i zakończy w niedzielę o godz. 14.00. Osobom, którym łatwiej będzie przyjechać w czwartek wieczorem (7 sierpnia) i wyjechać w poniedziałek rano (18 sierpnia), zapewnimy możliwość dodatkowych noclegów.
 • Poza osobami deklarującymi specjalne potrzeby, dla wszystkich przewidziano posiłki wegetariańskie.
dsc_1448.jpg

Profil osoby uczestniczącej:

Jeśli jesteś osobą zainteresowaną realizacją działań antydyskryminacyjnych w swojej społeczności oraz:

 • chcesz wziąć udział w warsztacie antydyskryminacyjnym i zwiększyć antydyskryminacyjny wymiar już podejmowanych lub planowanych działań…
 • chcesz poznać techniki animacji społecznej: graffiti, dramę, happeningi wykorzystywane w lokalnych działaniach społecznych o charakterze antydyskryminacyjnym, na rzecz integracji różnych grup społecznych, promowania wartości otwartości, równości, praw człowieka…
 • chcesz dowiedzieć się więcej jak opisać, pokazywać i promować działania antydyskryminacyjne…
 • działasz w lokalnej organizacji, grupie nieformalnej, instytucji w mniejszej miejscowości (poza największymi ośrodkami miejskimi) na rzecz lokalnej społeczności, rozwiązania konkretnego problemu społecznego…
 • chcesz poznać osoby posiadające duże doświadczenie w realizacji działań społecznych, antydyskryminacyjnych, działających w różnych organizacjach oraz animatorów/animatorki z całej Polski…
 • masz ukończone 18 lat

zgłoś się do udziału w Akademii!

Proces rekrutacji:

Rekrutacja do Akademii będzie trzyetpowa:

Udział w Akademii wezmą osoby, które przejdą wszystkie etapy rekrutacji.

Wypełnij ankietę rekrutacyjną »

Osoby ze specjalnymi potrzebami:

W projekcie przewidziana jest możliwość sfinansowania potrzeb związanych z równym dostępem osób uczestniczących w szkoleniach. Jeśli jesteś osobą zainteresowaną udziałem w szkoleniu, lub znasz taką osobę, która zwykle ze względu na ograniczenia związane np. ze stopniem sprawności ma utrudniony dostęp do podobnych szkoleń – skontaktuj się z nami. Każdą sprawę będziemy rozpatrywać indywidualnie, mając na uwadze nasze możliwości i kompetencje. Przewidujemy, że możliwe będą np.: zorganizowanie opieki na dziećmi i innymi osobami zależnymi, zapewnienie specjalnego transportu dla osób z niepełnosprawnościami lub zapewnienie pomocy tłumacza/tłumaczki czy asystenta/asystentki (lub pokrycia kosztów przejazdu/pobytu takiej osoby podczas szkolenia).

Powiedzieli o Akademii (I edycja, 2012 r):

W warsztatach wziąłem udział także z powodu ciekawości. Nauczyłem się działań bezpośrednich, za pomocą szablonów. Dzięki udziałowi w warsztatach nabyłem też większej pewności siebie. Wiedzę nabytą podczas warsztatów przekułem w działania z młodzieżą (działania techniką szablonów). Tomasz Piątek – animator, edukator, prezes Stowarzyszenia Przestrzeń w Węgrowie

Powodem, dla którego zapisałam się na warsztaty, była chęć rozwoju, dowiedzenia się jak najwięcej na temat różnych możliwych technik pracy z dziećmi, zwłaszcza dramy. Duże wrażenie zrobił na mnie rozmach projektu, a także to, że została w niego zaangażowana społeczność lokalna. Wiedzę i umiejętności zdobyte podczas warsztatów wykorzystuję w codziennej pracy grupowej z młodzieżą. Dotyczy to przede wszystkim kształtowania postaw tolerancji. Aleksandra Szymczak – psycholożka, pedagożka, terapeutka

Kontakt:

Piotr Cykowski, p.cykowski@klamra.org, tel. 696 072 473

Akademia Animacji Antydyskryminacyjnej jest częścią projektu Mow@ Miłości realizowanego przez Fundację Klamra we współpracy z Miastem Żywiec, Áskorun ehf oraz Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Autorkami i autorem koncepcji Akademii Animacji Antydyskryminacyjnej są: Małgorzata Borowska, Małgorzata Jonczy-Adamska i Piotr Cykowski.

unnamed-2.png

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

7 lat 13 tygodni temu

Akademia Animacji Antydyskryminacyjnej odbywała się przez dziesięć dni sierpnia 2014 roku w Żywcu.

Była też pikieta pod Prokuraturą w Żywcu a 57 organizacji podpisało się pod Listem otwartym Fundacji Klamra i Otwartej Rzeczpospolitej w sprawie bulwersujących umorzeń. Sąd Rejonowy w Żywcu, uznał nasze zażalenie w sprawie siedmiu umorzeń przestępstw motywowanych nienawiścią i przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Bielsku-Białej.

7 lat 29 tygodni temu
1973336_507973369311500_1898162741_o.jpg

Zgłosiło się blisko 120 osób. Odezwaliśmy się do wybranych i daliśmy znać tym, którym tym razem się nie udało. Postawiliśmy na aktywne osoby z mniejszych miejscowości. Wybór nie był łatwy, zaangażowane były osoby prowadzące warsztaty jak też posiadające doświadczenie uczestnictwa w poprzedniej edycji. Dziękujemy za nadesłane zgłoszenia i cierpliwość, oraz żałujemy że nie możemy zaprosić wszystkich ciekawych kandydatek i kandydatów!