2013 rok.

plakat.jpg

Dziękujemy Małgosi Rozenau.

Z dzieckiem zdrowo i w zgodzie z naturą

wokół ciąży, porodu, karmienia piersią i natury

I Festiwal Rodzicielstwa, Bielsko-Biała maja 2013

I FESTIWAL RODZICIELSTWA w ŻYWCY »

Jesteśmy na FB »

logofr.jpg

Organizator: Fundacja Klamra

Współpraca: Szkoła Rodzenia „Pod Szyndzielnią”, Stowarzyszenie „Dobrze Urodzeni”, Strefa Mam

Wsparcie: Fundacja „Rodzić po Ludzku”, Galeria Bielska BWA, Piwnica Zamkowa, serwis BielskieMamy.pl

 • 450638.jpg
 • 190792_160506444006135_3944079_n.jpg
 • 6d3c4dd0e797e0de7223b92b38b74b06.jpg
 • bielskie-mamy-png.png

Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała.

Happeningi, Wydarzenia w przestrzeni publicznej, Inicjatywy, Wystawa „Witaj Życie”
na wszystkich imprezach będą miejsca do przewijania dzieci i kąciki do karmienia

Wstęp wolny na wszystkie imprezy !!!

Festiwal Rodzicielstwa skierowany jest do rodziców oczekujących narodzin i tych z małymi dziećmi, ale również do członków ich rodzin (np. babć, dziadków). W czasie wykładów pokażemy, że są to radosne, ale przede wszystkim niezwykle ważne etapy życia. Że to, co się dzieje w okresie ciąży i pierwszych miesięcy życia ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, jego kondycji psychicznej i zdrowotnej. Zachęcimy rodziców, aby odkryli naturalny potencjał rodzenia, zaufali własnej intuicji i nauczyli się cieszyć bliskością ze swoim dzieckiem.
Kontakt: Malwina Okrzesik – festiwalrodzicielstwa@klamra.org

 • 23 maja 2013, godz. 18.00 Spektakl ”Opowieści porodowe”. Piwnica Zamkowa, ul. Wzgórze 16

Stare mity kosmogoniczne, tradycyjne opowieści z rdzennych kultur i współczesne historie kobiet z sal porodowych – co je łączy, co dzieli? Czy doświadczenie porodu – tak często bezmowne, prywatne, zatrzaśnięte w dyskursie medycznym – ma dziś swoją opowieść, swoją pieśń, swoje obrazy i symbole? Zapraszamy kobiety i mężczyzn, na opowieści wydobyte z szeptów, krzyków i milczenia rodzących. Występują opowiadaczki ze stowarzyszenia Studnia O. (opowieść, śpiew, bębny)

 • 25 maja 2013, od godz. 9.00 do 16.30 Konferencja

  Poliklinika Stomatologiczna “Pod Szyndzielnią”, Aleja Armii Krajowej 193, Bielsko-Biała.

 • 9.00– otwarcie konferencji

Słowo wstępne: Fundacja Klamra, Urząd Miasta BB

Blok o ciąży i porodzie od 9.15 do 10.45
W tym bloku tematycznym powiemy czego nie można nauczyć się z Internetu, a można dowiedzieć się w szkole rodzenia, o możliwościach realizacji zapisów standardu porodowego dotyczących: wyboru miejsca do porodu, planu porodu, kontaktu 'skóra do skóry", wspierania początków laktacji, niefarmakologicznych metod uśmierzania bólu; przekażemy wiedzę na temat fizjologii porodu naturalnego i korzyści z niego wynikających dla mamy i dziecka oraz o możliwościach rodzenia dziecka w domu

 • 9.15 Szkoła rodzenia niezbędnym przygotowaniem do porodu i do opieki nad dzieckiem. Małgorzata Osowska, instruktorka szkoły rodzenia
 • 9.45 Standard opieki porodowej w praktyce. Elżbieta Dybczak, położna
 • 10.15 Potencjał kobiety rodzącej: rola hormonów, funkcja bólu porodowego, poród w domu. Bożena Kowalik, położna
 • 10.45 przerwa 15minut

Blok o karmieniu piersią i naturalnym żywieniu dzieci

 • 11.00 do 12.45 – ukażemy karmienie piersią jako normę żywienia noworodków i niemowląt; powiemy o pokarmie matki jako optymalnym, najzdrowszym i nie obciążającym budżetu rodzinnego pożywieniu; o długofalowych korzyściach karmienia naturalnego , nie tylko dla dziecka, ale i dla mamy; powiemy jak rozszerzać jadłospis malucha o naturalne, gotowane w domu posiłki . W czasie prelekcji ukazany będzie związek między wczesnymi nawykami żywieniowymi (tzw. mechanizm „programowania”) a otyłością, alergiami, częstymi infekcjami dróg oddechowych nie tylko w czasie dzieciństwa, ale i w okresie dorosłości.
 • 11.00 Karmienie fakty i mity, Malwina Okrzesik, konsultant laktacyjny IBCLC
 • 11.30 Pozytywny wpływ karmienie piersią na rozwój mowy, Marta Kwoczyńska: logopeda.
 • 12.00 Naturalne odżywianie – wspomaganie układu immunologicznego dziecka. Bożena Kropka, dietetyk.
 • 12.45 przerwa 30 minut

Blok o filarach dobrego rozwoju dziecka w pierwszym roku życia od 13.15 do 14.45
Powiemy o tym jak w codziennej opiece nad dzieckiem wspierać jego potencjał rozwojowy i jakie dobre praktyki służą zdrowiu; jak bliskość fizyczna: przytulanie, dotyk, wspólne spanie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka; jak aktywnie opiekować się dzieckiem zwracając uwagę na wielozmysłową stymulację podczas czynności pielęgnacyjnych i zabawy.

 • 13.15 Zapobieganie próchnicy u małego dziecka. lekarze stomatologii Aleksandra Staszel-Zając i Anna Biały
 • 13.45 Codzienna pielęgnacja i zabawa, okazja do wspomagania prawidłowego rozwoju ruchowego niemowlęcia,  – Jolanta Balon, rehabilitantka,
 • 14.15 Rozwój mózgu dziecka w świetle idei Rodzicielstwa Bliskości, Anna Turyna, psycholog,
 • 14.45 przerwa 15 minut

Blok rodzinny od 14.50 do 16.00 – o psychologicznych aspektach uczestnictwa męża w porodzie i w pierwszych dniach i tygodniach opieki nad żoną i maluchem. A także o roli innych członków rodziny w tym wydarzeniu. W tym bloku tematycznym chcemy też przybliżyć rodzicom tematykę naturalnych metod obserwacji płodności.

 • 15.00 Seksualność i płodność w okresie karmienia piersią, prowadzący – Marta i Arkadiusz Franczak, doradcy rodzinni, nauczyciele amerykańskiej metody rozpoznawania płodności wg Kippley'ów.
 • 15.30 Męski punkt widzenia – dyskusja z psychologiem, prowadzący – Rafał Pietrzyk, psycholog, trener.
 • 16.15 Zakończenie Konferencji
uwolnicporod.jpg
 • 27 maja, godz. 17.00 Projekcja filmu – Uwolnić poród, Galeria Bielska BWA, ul 3 Maja 11, Bielsko-Biała. Film jest sztandarem ogólnoświatowej inicjatywy, której celem jest zmiana systemu opieki okołoporodowej, tak by każda kobieta mogła zdecydować gdzie i w jaki sposób będzie rodzić swoje dziecko. Nakręcony przez parę brytyjskich filmowców Toni Harman i Alexa Wakeforda opowiada historię aresztowanej węgierskiej położnej Agnes Gereb, pod zarzutem towarzyszenia kobietom w porodach domowych i Anny Ternovsky, która pozwała Węgry jako państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrała sprawę. Wygrana sprawa między Ternovsky a Węgrami oznacza, że teraz każda rodząca w Europie kobieta ma prawo do decydowania jak i gdzie będzie rodzić.

„Uwolnić poród” (Freedom for Birth) to 60-minutowy film, w którym występują czołowi eksperci dziedziny położnictwa oraz prawnicy z wielu krajów zajmujący się prawami człowieka. Wszyscy on wzywają do przeprowadzenia radykalnej zmiany w systemach opieki okołoporodowej na całym świecie. Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i organizatorka tegorocznej konferencji w Hadze pt. „Prawa człowieka w porodzie” mówi: „Sposób, w jaki w wielu krajach na całym świecie podchodzi się do porodu jest wielce problematyczny. Miliony ciężarnych wpycha się do szpitali, kładzie na plecach i rozcina. Ich porody są poddawane niepotrzebnym farmaceutycznym i chirurgicznym interwencjom, które, jak same przyznają osoby sprawujące opiekę nad kobietami, są wykonywane z powodów finansowych lub dla wygody personelu. Kobiety na całym świecie zaczynają być świadome tego, że poród nie musi taki wyglądać, a nawet nie powinien. Brak szacunku i nadużycia są niepotrzebną ceną płaconą za poczucie bezpieczeństwa.

11999.jpg

Nakręcony przez parę brytyjskich filmowców Toni Harman i Alexa Wakeforda film pt. „Uwolnić poród” opowiada historię węgierskiej położnej Agnes Gereb, która została aresztowana pod zarzutem towarzyszenia kobietom w porodach domowych. Jedna z matek, której Gereb asystowała w domu, postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie. Będąc w ciąży z drugim dzieckiem, Anna Ternovsky pozwała Węgry jako państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrała sprawę, którą można uznać za kamień milowy w walce o wolność porodu na całym świecie. Toni Harman, twórczyni filmu, mówi: „Wygrana sprawa między Ternovsky a Węgrami, która toczyła się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka oznacza, że teraz każda rodząca w Europie kobieta ma prawo do decydowania jak i gdzie będzie rodzić. Oznacza to również, że jeśli jakakolwiek kobieta na świecie uzna, że jej wybory dotyczące porodu nie były szanowane i wspierane, może powołać się na przynależne jej prawa. Mamy nadzieję, że razem z premierą filmu „Uwolnić poród” kobiety staną się ich bardziej świadome. Nasz film zatem może być iskrą, która wywoła rewolucję w opiece okołoporodowej na całym świecie. My nazywamy to „rewolucją matek”. Cathy Warwick, dyrektorka Królewskiej Szkoły Położnych w Wielkiej Brytanii (RCM) mówi: „Prawo do bezpiecznego porodu powinno być dla kobiet podstawowym prawem. Niestety w przypadku wielu, wielu milionów kobiet i ich dzieci tak się nie dzieje. Na świecie jest rozpaczliwie mało osób, które pomagają w zapewnieniu i ochronie tego prawa – są to położne. Istnieje zatem realna potrzeba aby liderzy państw, zainwestowali w rozwój położnictwa w ich krajach. Mam nadzieję, że pokazy tego filmu – który RCM również wspiera organizowanym przez siebie pokazem – przyczynią się do stworzenia profesjonalnej opieki okołoporodowej do której kobiety nie mają teraz dostępu.” Lesley Page, prezeska RCM dodaje: „Zbyt dużo kobiet na całym świecie umiera lub poważnie cierpi z powodu braku wykwalifikowanej opieki medycznej. Nie można tego akceptować. Dlatego wzywam wszystkie rządy państw na całym świecie, aby dały kobietom prawo i łatwy dostęp do bezpiecznej opieki na czas ciąży i porodu.” Pani Hayes-Klein konkluduje: „Uwolnić poród” jest inspiracją do zmiany systemu. Poród zmieni się, kiedy kobiety zdadzą sobie sprawę że mają prawo profesjonalnej opieki okołoporodowej i to prawo zaczną egzekwować. Poród zmieni się, kiedy sprzeciwią się nadużyciom, z powodu których tak wiele z nich cierpi i powiedzą: Nigdy więcej!.”

Więcej informacji o filmie znaleźć można na stronie www.freedomforbirth.com.

Toni Harman i Alex Wakeford to para filmowców, twórcy światowego projektu który nazwali „One world birth”. Jego celem jest tworzenie filmów o charakterze edukacyjnym, w których głównymi postaciami są uznani światowi eksperci. Informacje o projekcie na stronie www.oneworldbirth.net. „Uwolnić poród” to ich trzeci film dokumentalny. Do nakręcenia tych filmów zainspirowało ich własne doświadczenie porodowe. Kaskada interwencji doprowadziła w ich przypadku do nieplanowego cesarskiego cięcia. Dziś ich córka ma cztery lata. Więcej informacji na temat sprawy Agnes Gereb (historia aresztowania i możliwość podpisania petycji) na stronie www.freeagnesgereb.com

9 lat 4 tygodnie temu
chustowanie_kopia.jpg
ceramiczne_27_lipca_kopia.jpg
9 lat 11 tygodni temu

Kolejne warsztaty w ramach Festiwalu Rodzicielstwa poprowadzone tym razem przez Marcelinę Offord w żywieckim Parku. Było pięknie i pięknie dziękujemy wszystkim.

 • 22.jpg
 • 2.jpg
 • 4.jpg
 • 3.jpg
9 lat 12 tygodni temu

27.05 w Galerii Bielskiej BWA odbył się pokaz filmu „Uwolnić poród” opisującego historię aresztowanej za asystowanie przy porodach domowych Agnes Gereb. Film dotykał tematu prawa kobiet do wyboru miejsca, w którym ich dziecko przychodzi na świat. Po filmie miała miejsce dyskusja z udziałem niezależnej położnej pani Krzysławy Krzempek oraz widzów wśród których nie zabrakło przyszłych i obecnych rodziców oraz zainteresowanych tematem położnych ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Wszystkim dziękujemy za obecność i aktywny udział w dyskusji.

 • 261691_322326467899843_295091113_n.jpg
 • 425012_322326557899834_1610813886_n.jpg
9 lat 12 tygodni temu

PIERWSZE WYDARZENIE I FESTIWALU RODZICIELSTWA W BIELSKU-BIAŁEJ !

Stare mity kosmogoniczne, tradycyjne opowieści z rdzennych kultur i współczesne historie kobiet z sal porodowych – co je łączy, co dzieli? Czy doświadczenie porodu – tak często bezmowne, prywatne, zatrzaśnięte w dyskursie medycznym – ma dziś swoją opowieść, swoją pieśń, swoje obrazy i symbole? Zapraszamy kobiety i mężczyzn, na opowieści wydobyte z szeptów, krzyków i milczenia rodzących. Występują opowiadaczki ze stowarzyszenia Studnia O. (opowieść, śpiew, bębny). No to zaczynamy! p.s.

9 lat 13 tygodni temu
poprawiony.jpg

Sprawdź co będzie się działo w ramach I Festiwalu Rodzicielstwa w Żywcu »

9 lat 13 tygodni temu
dsc07317.jpg

NIE TYLKO KOBIETY ZAJMUJĄ SIĘ DZIEĆMI, A FACET TEŻ UMIE ZMIENIĆ PIELUSZKĘ! Z TAKIM STWIERDZENIEM MIERZYLI SIĘ DZIŚ NA BŁONIACH MĘŻCZYŹNI, UDOWADNIAJĄC ŻE MAMY NIE MAJĄ MONOPOLU NA OPIEKUŃCZOŚĆ.
19 maja 2013r. po 16:00 rozpoczął się kolejny happening promujący I Festiwal Rodzicielstwa w Bielsku-Białej »Żywcu ». Tym razem w roli głównej występowali ojcowie, którzy z wprawą zmieniali pieluszki swoim dzieciom. To wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na fakt, że zarówno radości, jak i trudności wiążące się z ‘wyjściem z dzieckiem’ dotyczą nas wszystkich. Wydarzenie miało formę pikniku .Pod specjalnie zaaranżowanym namiotem można było dziecko przebrać, nakarmić, pobawić się czy odpocząć. W luźnej atmosferze był również czas na zawieranie znajomości i wymianę doświadczeń. Organizowany przez Fundację Klamra festiwal będzie trwał w dniach 23–27 maja promując ideę świadomego rodzicielstwa. W tym czasie odbędą się działania takie jak: warsztaty, wykłady, wystawy, happeningi, pokazy filmów i przedstawienie teatralne.

 • dsc07313.jpg
 • dsc07312.jpg
 • dsc07309.jpg
 • dsc07300.jpg
 • dsc07285.jpg
 • dsc07274.jpg
9 lat 13 tygodni temu
plakat.jpg

Dziękujemy Małgosi Rozenau.

9 lat 14 tygodni temu

Pełną piersią wystartował I Festiwal Rodzicielstwa!

sam_3994.jpg
 • sam_3985.jpg
 • sam_3986.jpg
 • sam_3989.jpg

Udało się! 4 mamy karmiły piersią swoje dzieci! Pogodzie nie udało się pokrzyżować im planów. Dlaczego? Bo dzieci są głodne niezależnie od aury, a mamy wiedzą, że najlepszym dla nich pokarmem jest mleko. Chcemy zwrócić uwagę na to jak wiele młodych mam krępuje się nakarmić swoje dziecko w miejscu publicznym. Czasem ze względu na wstyd, a czasami niestety także z powodu nieprzychylnych spojrzeń przechodniów. Zależy nam, aby widok kobiety karmiącej swoje dziecko stał się bardziej powszechny w naszym otoczeniu. – mówi Kasia- uczestniczka wydarzenia.

Happening „Mamy Piersi” odbył się w ramach promocji I Festiwalu Rodzicielstwa organizowanego w Bielsku-Białej przez Fundację Klamra. Będzie on trwał od 23 do końca maja. W tym czasie odbędą się działania skierowane nie tylko do karmiących mam, takie jak: warsztaty, wykłady, wystawy, happeningi, pokazy filmów i przedstawienie teatralne. Festiwal Rodzicielstwa koncentruje się wokół rodzicielstwa naturalnego.

Radio Bielsko » Nasze Miasto » Dziennik Zachodni » Pełna Kultura » Gazeta Wyborcza »

9 lat 15 tygodni temu
270943_313356025463554_207903082_n.jpg

TEN HAPPENING NIE JEST SKIEROWANY JEDYNIE DO KARMIĄCYCH MAM! ZAPRASZAMY PRZYSZŁYCH RODZICÓW, MAMY, TATÓW, DZIADKÓW, OPIEKUNÓW. PRZECIWNIKÓW I ZWOLENNIKÓW.

W poniedziałek 13 maja 2013 roku o godzinie 12:00 na placu Chrobrego zbieramy się na placu Chrobrego w Bielsku-Białej przy fontannie i zapraszamy wszystkie mamy karmiące, aby czynnie wzięły udział w happeningu karmiąc piersią swoje dzieci. Miejsce będzie przygotowane do happeningu. Mamy namiot, koc, przewijak.

10520.jpg

Happening ma na celu promowanie karmienia piersią w przestrzeni publicznej i w ogóle. Mleko mamy to nie tylko pokarm, ale także bliskość, zdrowie i wygoda. Karmienie piersią na żądanie nie musi oznaczać zamknięcia się w domu z niemowlakiem czy starszakiem w ukryciu przed krytycznymi spojrzeniami.

Karmmy swoje dzieci, bo TO jest najlepszy dla nich pokarm. Najzdrowszy, najtańszy i natychmiast. Karmienie piersią daje ochronę dziecku i matce. Wesprzyjcie nas swoją obecnością i pomóżcie kreować nowy standard myślenia !

Happening odbędzie się w ramach I Festiwalu Rodzicielstwa w Bielsku-Białej »

9 lat 16 tygodni temu
484404_308967609235729_1132510130_n.jpg

Organizatorzy Festiwalu Rodzicielstwa spotkali się 29 kwietna 2013r. ustalając m.in. terminy happeningów. Pierwszy już 13.05 godz.12.00 na Pl. B. Chrobrego w Bielsku-Białej. Więcej informacji na stronie » oraz Na Facebooku » bielskieMamy.pl »

10502.jpg
9 lat 19 tygodni temu
logo_rodzicielstwaklamra.jpg

Festiwal Rodzicielstwa skierowany jest do rodziców oczekujących narodzin i tych z małymi dziećmi. W czasie wykładów i warsztatów pokażemy, że są to radosne, ale przede wszystkim niezwykle ważne etapy życia. Zachęcimy rodziców, aby odkryli naturalny potencjał rodzenia, zaufali własnej intuicji i nauczyli się cieszyć bliskością ze swoim dzieckiem. Przekażemy rodzicom jak ogromne znaczenie ma naturalny poród, karmienie piersią i prawidłowe odżywianie. W czasie warsztatów rodzice zdobędą informacje i umiejętności przydatne w codziennym kontakcie z maluchem zarówno przed i jak i po porodzie. Naszym celem jest też tworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej dla kobiet karmiących piersią i rodziców małych dzieci, promocja postaw służących zdrowiu nowego pokolenia oraz budowanie społeczności dającej wsparcie rodzicom. Więcej »

Kontakt: Malwina Okrzesik – festiwalrodzicielstwa@klamra.org

Rozmowa z Malwiną Okrzesik pomysłodawczynią i koordynatorką Festiwalu Rodzicielstwa »

11999.jpg

Festiwal Rodzicielstwa odbywać się będzie w okolicach Dnia Matki oraz Dnia Dziecka. Włącza się także w obchody Tygodnia Promocji Karmienia Piersią (26 maja –1 czerwca), inicjatywy o zasięgu międzynarodowym, której celem jest promowanie i wspieranie karmienia piersią oraz ukazywanie karmienia naturalnego jako normy żywienia niemowląt i małych dzieci.

Organizator: Fundacja Klamra, Szkoła Rodzenia „Pod Szyndzielnią”, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.

Pokazy filmu pt.: Uwolnić poród oraz dyskusja: 11.04.2013 godz. 18.00, Kino Janosik w Żywcu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs” oraz 27.05.2013 godz. 17.00, Galeria Bielska BWA – Współorganizatorami wydarzenia są: Fundacją Rodzić po Ludzku oraz Galeria Bielska BWA, Kino Janosik i Fundacja Klamra.

 • _mg_1073.jpg
 • _mg_1068.jpg
 • _mg_1045.jpg

W panelu dyskusyjnym w Kinie Janosik w Żywcu po filmie „Uwolnić poród” wzięły udział: Malwina Okrzesik, Karina Paczkowska, Teresa Gajzler, Marcelina Offord. Foto: Piotr Trzmielewski