Pravde Jakhenca With Open Eyes

20130728_175724.jpg

Przez 4 dni międzynarodowa grupa młodzieży Romskiej i nie romskiej z Macedonii, Albanii, Niemiec i Polski pracowała nad muralem dla mieszkańców Żywca. 29 lipca 2013 r. odbyło się jego uroczyste otwarcie. Od 24 lipca do 4 sierpnia 2013roku w Żywcu i Krakowie gościć będzie 60-ciu młodych Romów i nie-Romów działaczy młodzieżowych z Niemiec „Amaro Drom”, Polski „Harangos” , Macedonii „RROMA” i Albanii „RRA”.Projekt „Pravde Jakhenca With Open Eyes” jest realizowany przez Fundację Klamra w ramach Programu Młodzież w Działaniu – Młodzież w Świecie.

Miasto Żywiec » Gazeta Wyborcza » Super Nowa » Żywiecki24 » Gazeta Żywiecka » BB365.info »

"Pravde Jakhenca With Open Eses” to projekt, który pozwoli podzielić się swoimi doświadczeniami, poznać historię Romów oraz znaleźć drogę do Dialogu poprzez teatr, StreetArt i nieformalne metody edukacyjne.

W ciągu 12 dni w Krakowie w Żywca i Oświęcimiu młodzież poprzez działania oddolne oraz akcje artystyczne, pochyli się nad eksterminacją Romów w czasie II Wojny Światowej oraz poznaniem dyskryminacji i prześladowań Romów w przeszłości i w czasach obecnych.

c.jpg

W ramach projektu podczas pobytu w Żywcu powstanie mural, graffiti, instalacja oraz wspólny spektakl. Twory te zostaną zaprezentowane podczas wielkiego finału na konferencji Młodzieży na temat Holocaustu, anti-Gypsyismu i Praw Człowieka w Krakowie oraz w Oświęcimiu podczas obchodów Dnia Pamięci zagłady Romów w czasie II Wojny Światowej.