Za wskazanie sprawców - nagroda

12190815_10206637369206516_5870016248792368082_n.jpg

Fundacja Klamra napisała list do Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej. Dziennik Zachodni » bielsko.biala.pl »

W nocy z 31 października na 1 listopada wandale zdewastowali cmentarz żydowski przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Zniszczyli kilkanaście nagrobków, w tym nagrobek Karola Korna, architekta i budowniczego, który w wyjątkowy sposób przyczynił się do rozwoju naszego miasta. Nagrobek Korna został zniszczony czasie II wojny światowej przez Niemców. Przez lata grób ten był tylko zwykłym wgłębieniem w ziemi. W 2009 roku dzięki m.in. prawnuczce architekta oraz jej mężowi odsłonięto nowe nagrobki Korna oraz jego żony. W 2011 roku grobowiec został zdewastowany. Udało się naprawić szkody. Niestety, teraz po raz kolejny grobowiec został zniszczony. Wandale rozbili go na kawałki. To już druga w krótkim czasie dewastacja na bielskim kirkucie. Sprawców poprzedniej, do której doszło w sierpniu tego roku, nie udało się ustalić.
Oba te zdarzenia nie wyglądają na przypadkowe akty wandalizmu, bardziej na celowo, zaplanowane działanie jakiejś grupy osób. Naszym zdaniem w tym przypadku mamy do czynienia z przestępstwami nienawiści, których podłożem jest antysemityzm.
Fundacja Klamra zachęca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej do wyznaczenia nagrody za wskazanie sprawców. To na pewno znacznie zwiększyłoby szanse na ich ujęcie. Bielsko-Biała szczyci się wielokulturowścią i wielowyznaniowścią, ma opinię miasta, w którym każdy czuje się dobrze. Nie pozwólmy tego zmienić ludziom motywowanym do działania przez nienawiść do „innych”.